
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Polarity | Unidirectional |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 17 V |
| Operating Supply Voltage | 17 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 400 W |
| Power Dissipation | 400 W |
| Peak Pulse Current | 14.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 18.9 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 18.9 V |
| Reverse Standoff Voltage | 17 V |
| Clamping Voltage | 27.6 V |
| Peak Pulse Power | 400 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 14.5 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 18.9 V |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 20.9 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 7255
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13166
Ext.Price$0.13166
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13166 | $0.13166 |
| 10 | $0.08635 | $0.86350 |
| 50 | $0.08151 | $4.07550 |
| 100 | $0.07694 | $7.69400 |
| 500 | $0.06198 | $30.99000 |
| 1000 | $0.05676 | $56.76000 |
| 3000 | $0.05198 | $155.94000 |
