
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 24 V |
| Operating Supply Voltage | 24 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Power Dissipation | 400 W |
| Peak Pulse Current | 10.3 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 28.1 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 26.7 V |
| Reverse Standoff Voltage | 24 V |
| Clamping Voltage | 38.9 V |
| Peak Pulse Power | 400 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 10.3 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 26.7 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 29.5 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 837
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25949
Ext.Price$0.25949
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25949 | $0.25949 |
| 10 | $0.23223 | $2.32230 |
| 50 | $0.20784 | $10.39200 |
| 100 | $0.18222 | $18.22200 |
| 500 | $0.15976 | $79.88000 |
| 1000 | $0.15416 | $154.16000 |
| 3000 | $0.14876 | $446.28000 |
| 5000 | $0.14132 | $706.60000 |
