
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 185 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 33 V |
| Operating Supply Voltage | 33 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 400 W |
| Peak Pulse Current | 7.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 36.7 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 36.7 V |
| Reverse Standoff Voltage | 33 V |
| Clamping Voltage | 53.3 V |
| Peak Pulse Power | 400 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Reverse Breakdown Voltage | 36.7 V |
| Test Current | 10 mA |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
Stock: 2867
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31290
Ext.Price$0.31290
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31290 | $0.31290 |
| 10 | $0.18637 | $1.86370 |
| 50 | $0.15715 | $7.85750 |
| 100 | $0.13251 | $13.25100 |
| 500 | $0.10259 | $51.29500 |
| 1000 | $0.09147 | $91.47000 |
| 3000 | $0.07822 | $234.66000 |
| 5000 | $0.06748 | $337.40000 |
| 10000 | $0.05822 | $582.20000 |
