
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 36 V |
| Operating Supply Voltage | 36 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 400 W |
| Power Dissipation | 400 kW |
| Peak Pulse Current | 6.9 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 40 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 40 V |
| Reverse Standoff Voltage | 36 V |
| Clamping Voltage | 58.1 V |
| Peak Pulse Power | 400 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 6.9 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 40 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 44.2 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 2296
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12317
Ext.Price$0.12317
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12317 | $0.12317 |
| 10 | $0.10844 | $1.08440 |
| 50 | $0.09548 | $4.77400 |
| 100 | $0.08105 | $8.10500 |
| 500 | $0.06880 | $34.40000 |
| 1000 | $0.06542 | $65.42000 |
| 3000 | $0.06220 | $186.60000 |
| 5000 | $0.05825 | $291.25000 |
