
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 600 µA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 3.3 V |
| Power Dissipation | 600 W |
| Ambient Temperature Range High | 150 °C |
| Peak Pulse Current | 75 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 5.2 V |
| Max Reverse Leakage Current | 600 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 5.2 V |
| Reverse Standoff Voltage | 3.3 V |
| Clamping Voltage | 8 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 100 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 5.2 V |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 10 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Breakdown Voltage | 6 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
Stock: 38
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50697
Ext.Price$0.50697
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50697 | $0.50697 |
| 10 | $0.31376 | $3.13760 |
| 50 | $0.23083 | $11.54150 |
| 100 | $0.20176 | $20.17600 |
| 500 | $0.17325 | $86.62500 |
| 1000 | $0.14876 | $148.76000 |
| 3000 | $0.11627 | $348.81000 |
| 5000 | $0.10601 | $530.05000 |
