PTVS40VP1UP,115
Manufacturer:
Nexperia
Mfr.Part #:
PTVS40VP1UP,115
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SOD-128 SMD/SMT Working Voltage:40 V Breakdown Voltage:44.4 V Clamping Voltage:64.5 V Peak Pulse Power:600 W Polarity:Unidirectional
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
RoHSCompliant
Peak Pulse Current9.3 A
Clamping Voltage64.5 V
Number of Channels1
PackagingReel
Working Voltage40 V
Breakdown Voltage44.4 V
PolarityUnidirectional
Peak Pulse Power600 W
Voltage ESD Contact8 kV
Voltage ESD Air Gap15 kV