
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 48 V |
| Operating Supply Voltage | 48 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Power Dissipation | 400 W |
| Peak Pulse Current | 5.2 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 56.1 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 53.3 V |
| Reverse Standoff Voltage | 48 V |
| Clamping Voltage | 77.4 V |
| Peak Pulse Power | 400 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 5.2 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 53.3 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 58.9 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 5162
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41891
Ext.Price$0.41891
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41891 | $0.41891 |
| 10 | $0.25819 | $2.58190 |
| 50 | $0.18723 | $9.36150 |
| 100 | $0.16414 | $16.41400 |
| 500 | $0.14265 | $71.32500 |
| 1000 | $0.12397 | $123.97000 |
| 3000 | $0.09319 | $279.57000 |
| 5000 | $0.08446 | $422.30000 |
