

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 51 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Peak Pulse Current | 7.3 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 59.7 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 56.7 V |
| Reverse Standoff Voltage | 51 V |
| Clamping Voltage | 82.4 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 7.3 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 56.7 V |
| Test Current | 1 mA |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
Stock: 1630
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38216
Ext.Price$0.38216
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38216 | $0.38216 |
| 10 | $0.24622 | $2.46220 |
| 50 | $0.19999 | $9.99950 |
| 100 | $0.16244 | $16.24400 |
| 500 | $0.13936 | $69.68000 |
| 1000 | $0.11200 | $112.00000 |
| 3000 | $0.09319 | $279.57000 |
| 5000 | $0.06822 | $341.10000 |
