

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 54 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Peak Pulse Current | 6.9 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 63.15 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 60 V |
| Reverse Standoff Voltage | 54 V |
| Clamping Voltage | 87.1 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 6.9 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 60 V |
| Test Current | 1 mA |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40704
Ext.Price$0.40704
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40704 | $0.40704 |
| 10 | $0.25156 | $2.51560 |
| 50 | $0.20124 | $10.06200 |
| 100 | $0.16099 | $16.09900 |
| 500 | $0.12198 | $60.99000 |
| 1000 | $0.10939 | $109.39000 |
| 3000 | $0.09337 | $280.11000 |
