
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 58 V |
| Operating Supply Voltage | 58 V |
| Power Dissipation | 400 W |
| Peak Pulse Current | 4.3 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 67.8 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 64.4 V |
| Reverse Standoff Voltage | 58 V |
| Clamping Voltage | 93.6 V |
| Peak Pulse Power | 400 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 4.3 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 64.4 V |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 67.8 V |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 15054
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33171
Ext.Price$0.33171
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33171 | $0.33171 |
| 10 | $0.20604 | $2.06040 |
| 50 | $0.20091 | $10.04550 |
| 100 | $0.13166 | $13.16600 |
| 500 | $0.09917 | $49.58500 |
| 1000 | $0.08806 | $88.06000 |
| 3000 | $0.07259 | $217.77000 |
| 5000 | $0.06763 | $338.15000 |
