
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 400 µA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Power Dissipation | 400 W |
| Peak Pulse Current | 43.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 6.7 V |
| Max Reverse Leakage Current | 400 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Clamping Voltage | 9.2 V |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 43.5 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 6.4 V |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 10 mA |
| Max Breakdown Voltage | 7 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Peak Pulse Power | 400 W |
| Working Voltage | 5 V |
Stock: 124243
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18173
Ext.Price$0.18173
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18173 | $0.18173 |
| 10 | $0.16144 | $1.61440 |
| 50 | $0.14342 | $7.17100 |
| 100 | $0.12427 | $12.42700 |
| 500 | $0.10767 | $53.83500 |
| 1000 | $0.10272 | $102.72000 |
| 3000 | $0.09800 | $294.00000 |
| 5000 | $0.09241 | $462.05000 |
