PTVS6V5S1UR
Mfr.Part #:
PTVS6V5S1UR
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SOD-123W SMD/SMT Working Voltage:6.5 V Breakdown Voltage:7.22 V Clamping Voltage:11.2 V Peak Pulse Power:400 W Polarity:Unidirectional
ParameterValue
Length2.8 mm
Width1.9 mm
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
Height1.1 mm
PolarityUnidirectional
REACH SVHCNo SVHC
Working Voltage6.5 V
Peak Pulse Current35.7 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage7.22 V
Max Reverse Leakage Current250 µA
Element ConfigurationSingle
Direction(Counting Sequence)Unidirectional
Min Breakdown Voltage7.22 V
Reverse Standoff Voltage6.5 V
Clamping Voltage11.2 V
Peak Pulse Power400 W
ESD ProtectionYes
Test Current10 mA
Max Breakdown Voltage7.98 V