



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN, PNP |
| Output Current | 1.4 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Power Dissipation | 300 mW |
| Max Collector Current | 100 mA |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 50 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 1 µA |
| Transistor Type | NPN, PNP |
Stock: 501
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11846
Ext.Price$0.11846
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11846 | $0.11846 |
| 10 | $0.05923 | $0.59230 |
| 50 | $0.05387 | $2.69350 |
| 100 | $0.04899 | $4.89900 |
| 500 | $0.04506 | $22.53000 |
| 1000 | $0.04145 | $41.45000 |
| 3000 | $0.03812 | $114.36000 |
| 5000 | $0.03322 | $166.10000 |
