| Parameter | Value |
|---|---|
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 3 |
| Body Material | Glass, Nylon |
| Connector Type | Circular |
| Termination | Solder Cup |
| Orientation | Keyed |
| Current Rating | 12 A |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Positions | 3 |
| Color | Black |
| Contact Gender | Female |
| Packaging | Bulk |
| IP Rating(Ingress Protection) | IP67 |
| Features | Backshell, Coupling Nut |
| Fastening Type | Threaded |
| Shell Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
Stock: 35
Distributors
pcbx
Unit Price$6.29570
Ext.Price$6.29570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.29570 | $6.29570 |
| 10 | $5.66990 | $56.69900 |
| 25 | $5.37768 | $134.44200 |
| 50 | $5.10051 | $255.02550 |
| 100 | $4.85600 | $485.60000 |
| 300 | $4.47191 | $1341.57300 |
| 500 | $4.11820 | $2059.10000 |
| 1000 | $3.80529 | $3805.29000 |
