R82EC3330DQ70J
Manufacturer:
KEMET
Mfr.Part #:
R82EC3330DQ70J
Datasheet:
Description:
Film Capacitors Through Hole 330 nF 5 % Polyester Voltage Rating (DC):100 V Voltage Rating (AC):63 V
ParameterValue
Capacitance330 nF
Voltage Rating (DC)100 V
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)9.6 mm
Length7.2 mm
TerminationRadial
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-55 °C
DielectricPolyester
Voltage Rating (AC)63 V
Dissipation Factor2.5 %
Height9.5 mm
PackagingReel
Voltage Rating100 V
Depth4.5 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Diameter500 µm
Lead Pitch5 mm