
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 3000 Hours |
| Ripple Current | 1.145 A |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
Stock: 20
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24499
Ext.Price$0.24499
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24499 | $0.24499 |
| 10 | $0.19373 | $1.93730 |
| 50 | $0.16785 | $8.39250 |
| 100 | $0.14543 | $14.54300 |
| 500 | $0.12600 | $63.00000 |
