REA220M1HBK-0511P
Manufacturer:
Lelon
Mfr.Part #:
REA220M1HBK-0511P
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors 5mmD×11mmL Through Hole 22 µF 20 % 50 V
ParameterValue
Capacitance22 µF
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance20 %
Life (Hours)2000 Hours
Ripple Current95 mA
Height - Seated (Max)11 mm
Length11 mm
TerminationRadial
Diameter5 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Dissipation Factor0.1 %
PackagingBulk
Voltage Rating50 V
RoHSCompliant
Lead Pitch2 mm