

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 20 % |
| Ripple Current | 740 mA |
| Length | 16 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dissipation Factor | 0.12 % |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 35 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Life (Hours) | 3000 Hours |
| Diameter | 10 mm |
| Height - Seated (Max) | 16 mm |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.5 A @ 10 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1 A @ 120 Hz |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
