| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.366 mm |
| Width | 5.1308 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 3 mm |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 40 A |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Hold Current | 1.1 A |
| Time to Trip | 500 ms |
| Trip Current | 2.2 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 480 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 120 mΩ |
Stock: 34
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36326
Ext.Price$0.36326
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36326 | $0.36326 |
| 10 | $0.28915 | $2.89150 |
| 50 | $0.25149 | $12.57450 |
| 100 | $0.21874 | $21.87400 |
| 500 | $0.20079 | $100.39500 |
| 1000 | $0.19031 | $190.31000 |
