
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 0.82 mm |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 20 A |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Hold Current | 350 mA |
| Time to Trip | 100 ms |
| Trip Current | 750 mA |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 1.35 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 450 mΩ |
Stock: 1764
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09034
Ext.Price$0.09034
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09034 | $0.09034 |
| 10 | $0.08081 | $0.80810 |
| 50 | $0.07229 | $3.61450 |
| 100 | $0.06421 | $6.42100 |
| 500 | $0.05704 | $28.52000 |
| 1000 | $0.05448 | $54.48000 |
| 3000 | $0.05204 | $156.12000 |
| 5000 | $0.04929 | $246.45000 |
