

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| RoHS | Compliant |
| Reverse Standoff Voltage | 14 V |
| Clamping Voltage | 40 V |
| Power Line Protection | No |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Polarity | Bidirectional |
| Packaging | Reel |
| Diode Capacitance | 0.25 pF |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Working Voltage | 14 V |
Stock: 4561
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12230
Ext.Price$0.12230
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12230 | $0.12230 |
| 10 | $0.11023 | $1.10230 |
| 50 | $0.09936 | $4.96800 |
| 100 | $0.08928 | $8.92800 |
| 500 | $0.08022 | $40.11000 |
| 1000 | $0.07683 | $76.83000 |
| 3000 | $0.07358 | $220.74000 |
| 5000 | $0.07046 | $352.30000 |
