
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.2004 mm |
| Width | 1.6002 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.1 mm |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 100 A |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Hold Current | 2 A |
| Time to Trip | 1.5 s |
| Trip Current | 4 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 72 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 20 mΩ |
Stock: 476
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13882
Ext.Price$0.13882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13882 | $0.13882 |
| 10 | $0.06941 | $0.69410 |
| 50 | $0.06238 | $3.11900 |
| 100 | $0.05607 | $5.60700 |
| 500 | $0.05183 | $25.91500 |
| 1000 | $0.04791 | $47.91000 |
| 3000 | $0.04430 | $132.90000 |
| 5000 | $0.03793 | $189.65000 |
