| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 8.3 mm |
| Width | 3.048 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5.0546 mm |
| Max Current Rating | 40 A |
| Hold Current | 50 mA |
| Time to Trip | 5 s |
| Trip Current | 100 mA |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 20 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 7.3 Ω |
| Lead Spacing | 5.05 mm |
Stock: 760
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33171
Ext.Price$0.33171
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33171 | $0.33171 |
| 10 | $0.21287 | $2.12870 |
| 50 | $0.20280 | $10.14000 |
| 100 | $0.19321 | $19.32100 |
| 500 | $0.16329 | $81.64500 |
| 1000 | $0.12739 | $127.39000 |
| 3000 | $0.11945 | $358.35000 |
| 5000 | $0.11200 | $560.00000 |
| 10000 | $0.10857 | $1085.70000 |
