| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 15.2 mm |
| Width | 2.9972 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5.0546 mm |
| Max Current Rating | 40 A |
| Max Supply Voltage | 72 V |
| Hold Current | 750 mA |
| Time to Trip | 6.3 s |
| Trip Current | 1.5 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 600 mΩ |
| Lead Spacing | 5.05 mm |
| Voltage Rating | 72 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
