| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 23.4 mm |
| Length | 11.43 mm |
| Width | 4.8006 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Max Current Rating | 7.5 A |
| Max Supply Voltage | 240 V |
| Hold Current | 750 mA |
| Time to Trip | 18 s |
| Trip Current | 1.5 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 839 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 316 mΩ |
| Lead Spacing | 5.08 mm |
| Voltage Rating | 240 V |
Stock: 56
Distributors
pcbx
Unit Price$1.60560
Ext.Price$1.60560
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.60560 | $1.60560 |
| 10 | $1.35312 | $13.53120 |
| 25 | $1.24129 | $31.03225 |
| 50 | $1.13870 | $56.93500 |
| 100 | $1.04459 | $104.45900 |
| 300 | $1.00636 | $301.90800 |
| 500 | $0.96952 | $484.76000 |
| 1000 | $0.93799 | $937.99000 |
