| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 18.8 mm |
| Length | 13.0048 mm |
| Width | 3.81 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Max Current Rating | 40 A |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Hold Current | 1.85 A |
| Time to Trip | 12.6 s |
| Trip Current | 3.7 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 250 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 60 mΩ |
| Lead Spacing | 5.08 mm |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29654
Ext.Price$0.29654
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29654 | $0.29654 |
| 10 | $0.29069 | $2.90690 |
| 25 | $0.28871 | $7.21775 |
| 50 | $0.28674 | $14.33700 |
| 100 | $0.28479 | $28.47900 |
