
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Length | 7.5 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 8.8 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Resistance | 40 µΩ |
| Height | 7.5 mm |
| Packaging | Tray |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 1.46 g |
| Self Resonant Frequency | 30 MHz |
| DC Resistance (DCR) | 40 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 10 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 4.2 A |
| inductance tolerance | 10 % |
| Max DC Current | 4.2 A |
| Saturation Current | 3.1 A |
| Current Rating | 4.2 A |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
