
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 470 MHz |
| Current Rating | 2 A |
| Max Power Dissipation | 7 W |
| Power Dissipation | 7 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 2 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 16 V |
| Gain | 13.3 dB |
| Output Power | 4.3 W |
| Test Current | 500 mA |
| Test Voltage | 6 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.84019
Ext.Price$0.84019
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.84019 | $0.84019 |
| 10 | $0.68160 | $6.81600 |
| 25 | $0.62674 | $15.66850 |
| 50 | $0.57630 | $28.81500 |
| 100 | $0.52991 | $52.99100 |
| 300 | $0.50559 | $151.67700 |
| 500 | $0.48238 | $241.19000 |
| 1000 | $0.45716 | $457.16000 |
