

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Tolerance | 20 % |
| Ripple Current | 640 mA |
| Length | 20 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 3 µA |
| Dissipation Factor | 0.16 % |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Diameter | 10 mm |
| Height - Seated (Max) | 20 mm |
Stock: 988
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33171
Ext.Price$0.33171
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33171 | $0.33171 |
| 10 | $0.19749 | $1.97490 |
| 50 | $0.15374 | $7.68700 |
| 100 | $0.11969 | $11.96900 |
| 500 | $0.09319 | $46.59500 |
| 1000 | $0.08515 | $85.15000 |
| 3000 | $0.07607 | $228.21000 |
| 5000 | $0.06795 | $339.75000 |
| 10000 | $0.06070 | $607.00000 |
| 30000 | $0.05515 | $1654.50000 |
| 50000 | $0.05010 | $2505.00000 |
