

| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 11 mm |
| Width | 7.1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Resistance | 97.5 mΩ |
| Height | 11 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 100 A |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Max Supply Voltage | |
| Power Dissipation | 2.3 W |
| Hold Current | 3 A |
| Time to Trip | 1 s |
| Trip Current | 5.1 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 97.5 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 38 mΩ |
| Lead Spacing | 5.05 mm |
Stock: 646
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35530
Ext.Price$0.35530
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35530 | $0.35530 |
| 10 | $0.28090 | $2.80900 |
| 50 | $0.24389 | $12.19450 |
| 100 | $0.21175 | $21.17500 |
| 500 | $0.19332 | $96.66000 |
| 1000 | $0.18265 | $182.65000 |
