

| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 19.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 100 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Power Dissipation | 3 W |
| Hold Current | 7 A |
| Time to Trip | 3.5 s |
| Trip Current | 11.9 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 20 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 7.7 mΩ |
| Lead Spacing | 5.05 mm |
| Voltage Rating | 16 V |
Stock: 643
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46337
Ext.Price$0.46337
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46337 | $0.46337 |
| 10 | $0.42576 | $4.25760 |
| 25 | $0.38773 | $9.69325 |
| 50 | $0.35309 | $17.65450 |
| 100 | $0.32573 | $32.57300 |
| 300 | $0.29665 | $88.99500 |
| 500 | $0.27016 | $135.08000 |
| 1000 | $0.23048 | $230.48000 |
| 3000 | $0.19663 | $589.89000 |
