
| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 20.9 mm |
| Width | 12.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Resistance | 17.5 mΩ |
| Height | 20.9 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 100 A |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Power Dissipation | 3 W |
| Hold Current | 8 A |
| Time to Trip | 5 s |
| Trip Current | 13.6 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 17.5 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 5.6 mΩ |
| Lead Spacing | 5.05 mm |
Stock: 3555
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56970
Ext.Price$0.56970
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56970 | $0.56970 |
| 10 | $0.43737 | $4.37370 |
| 25 | $0.39833 | $9.95825 |
| 50 | $0.36278 | $18.13900 |
| 100 | $0.33475 | $33.47500 |
| 300 | $0.30477 | $91.43100 |
| 500 | $0.27748 | $138.74000 |
| 1000 | $0.25580 | $255.80000 |
| 3000 | $0.23706 | $711.18000 |
| 5000 | $0.21970 | $1098.50000 |
