

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Reverse Current | 5 µA |
| Reverse Voltage | 1.2 kV |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Element Configuration | Single |
| Recovery Time | 300 ns |
Stock: 2013
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22546
Ext.Price$0.22546
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22546 | $0.22546 |
| 10 | $0.18771 | $1.87710 |
| 25 | $0.18568 | $4.64200 |
| 50 | $0.18368 | $9.18400 |
| 100 | $0.18170 | $18.17000 |
| 300 | $0.17477 | $52.43100 |
| 500 | $0.16810 | $84.05000 |
| 1000 | $0.15624 | $156.24000 |
| 3000 | $0.14522 | $435.66000 |
