

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Output Current | 1.4 A |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V |
| Reverse Recovery Time | 300 ns |
| Average Rectified Current | 500 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 1.6 kV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.6 kV |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 20 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 20 A |
| Reverse Voltage | 1.6 kV |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 20 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 300 ns |
| Schedule B | 8541100070 |
Stock: 12503
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44456
Ext.Price$0.44456
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44456 | $0.44456 |
| 10 | $0.33770 | $3.37700 |
| 50 | $0.28023 | $14.01150 |
| 100 | $0.23254 | $23.25400 |
| 500 | $0.17868 | $89.34000 |
| 1000 | $0.14705 | $147.05000 |
| 3000 | $0.13531 | $405.93000 |
| 5000 | $0.12450 | $622.50000 |
| 10000 | $0.11456 | $1145.60000 |
