
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.07 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Packaging | Tray |
| Depth | 16.51 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.03 mm |
| Current Rating | 1.5 A |
| Max Current Rating | 1.5 A |
| Orientation | Right Angle |
| Gender | Female |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 6 |
| Direction(Counting Sequence) | Up |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Number of Ports | 1 |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Positions Loaded | 6 |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Performance Category | Cat 3 |
| Accessory Type | |
| USOC Codes | RJ11 |
| Number of Positions/Contacts | 6P6C |
Stock: 1821
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48218
Ext.Price$0.48218
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48218 | $0.48218 |
| 10 | $0.43601 | $4.36010 |
| 25 | $0.38301 | $9.57525 |
| 50 | $0.36762 | $18.38100 |
| 100 | $0.35993 | $35.99300 |
| 300 | $0.34105 | $102.31500 |
| 500 | $0.32316 | $161.58000 |
| 1000 | $0.28811 | $288.11000 |
