| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.9 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 18.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Shielding | Shielded |
| Number of Contacts | 10 |
| Direction(Counting Sequence) | Down |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Housing Color | Black |
| Number of Positions Loaded | 10 |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Performance Category | |
| Accessory Type | |
| USOC Codes | RJ50 |
| Number of Positions/Contacts | 10P10C |
Stock: 2196
Distributors
pcbx
Unit Price$1.65842
Ext.Price$1.65842
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.65842 | $1.65842 |
| 10 | $1.40655 | $14.06550 |
| 25 | $1.31823 | $32.95575 |
| 50 | $1.25514 | $62.75700 |
| 100 | $1.19520 | $119.52000 |
| 300 | $1.12919 | $338.75700 |
| 500 | $1.06683 | $533.41500 |
| 1000 | $0.99511 | $995.11000 |
| 3000 | $0.92821 | $2784.63000 |
