
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.36 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 125 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 500 MΩ |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1.5 A |
| Max Current Rating | 1.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | User Selectable |
| Connector Type | Jack |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Ports | 1 |
| Contact Resistance | 40 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 150 V |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Mounting Angle | Straight |
| Performance Category | |
| Accessory Type | |
| USOC Codes | RJ45 |
| Number of Positions/Contacts | 8P8C |
Stock: 4421
Distributors
pcbx
Unit Price$0.88822
Ext.Price$0.88822
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.88822 | $0.88822 |
| 10 | $0.75392 | $7.53920 |
| 25 | $0.70679 | $17.66975 |
| 50 | $0.67287 | $33.64350 |
| 100 | $0.64071 | $64.07100 |
| 300 | $0.60531 | $181.59300 |
| 500 | $0.57187 | $285.93500 |
| 1000 | $0.53142 | $531.42000 |
| 3000 | $0.49384 | $1481.52000 |
