



| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 15.75 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 13.589 mm |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 14.99 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze, Copper, Silver, Tin |
| Pitch | 2.03 mm |
| Type | Jack |
| Current Rating | 1.5 A |
| Max Current Rating | 1.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Up |
| Connector Type | RJ45 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | |
| Insulation Material | |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Ports | 1 |
| Fastening Type | |
| Contact Style | |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Contact Mating Length | |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Contact Shape | |
| Contact Finish Thickness - Mating | |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Performance Category | Cat 5 |
| Accessory Type | |
| USOC Codes | RJ45 |
| Number of Positions/Contacts | 8P8C |
Stock: 4321
Distributors
pcbx
Unit Price$0.92589
Ext.Price$0.92589
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.92589 | $0.92589 |
| 10 | $0.80706 | $8.07060 |
| 25 | $0.70703 | $17.67575 |
| 50 | $0.67625 | $33.81250 |
| 100 | $0.64462 | $64.46200 |
| 300 | $0.60675 | $182.02500 |
| 500 | $0.57110 | $285.55000 |
| 1000 | $0.54459 | $544.59000 |
