
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 16.51 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 15.97 mm |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 15.75 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze, Gold, Tin |
| Pitch | 2.03 mm |
| Current Rating | 1.5 A |
| Max Current Rating | 1.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Shielding | Shielded |
| Number of Contacts | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Up |
| Connector Type | RJ45 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Ports | 1 |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Performance Category | Cat 5 |
| Accessory Type | |
| USOC Codes | RJ45 |
| Number of Positions/Contacts | 8P8C |
Stock: 4841
Distributors
pcbx
Unit Price$0.93273
Ext.Price$0.93273
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.93273 | $0.93273 |
| 10 | $0.81390 | $8.13900 |
| 25 | $0.80107 | $20.02675 |
| 50 | $0.76345 | $38.17250 |
| 100 | $0.74464 | $74.46400 |
| 300 | $0.71942 | $215.82600 |
| 500 | $0.69506 | $347.53000 |
