
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.21 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 16.89 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1.5 A |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Black |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 6 |
| Direction(Counting Sequence) | Down |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Ports | 1 |
| Housing Color | Black |
| Number of Positions Loaded | 6 |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Performance Category | Cat 5 |
| Accessory Type | |
| USOC Codes | RJ11 |
Stock: 148
Distributors
pcbx
Unit Price$1.13278
Ext.Price$1.13278
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.13278 | $1.13278 |
| 10 | $1.01394 | $10.13940 |
| 25 | $0.95752 | $23.93800 |
| 50 | $0.91392 | $45.69600 |
| 100 | $0.83869 | $83.86900 |
| 300 | $0.77005 | $231.01500 |
| 500 | $0.70703 | $353.51500 |
