



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.24 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 12.1158 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 16.89 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold, Nickel |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1.5 A |
| Flammability Rating | UL94V-2 |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Down |
| Connector Type | RJ45 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Ports | 1 |
| Housing Color | Black |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Performance Category | Cat 5 |
| Accessory Type | |
| USOC Codes | RJ45 |
| Number of Positions/Contacts | 8P8C |
Stock: 25
Distributors
pcbx
Unit Price$1.33309
Ext.Price$1.33309
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.33309 | $1.33309 |
| 10 | $1.13123 | $11.31230 |
| 25 | $1.06017 | $26.50425 |
| 50 | $1.00950 | $50.47500 |
| 100 | $0.92986 | $92.98600 |
