
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 16.51 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 27.732 mm |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 28.15 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Non-Compliant |
| Polarity | |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze, Gold, Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Black, Green, Yellow |
| Gender | Receptacle |
| Shielding | Shielded |
| Number of Contacts | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Up and Down |
| Connector Type | RJ45 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Positions Loaded | 16 |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Performance Category | Cat 5 |
| Accessory Type | |
| USOC Codes | RJ45 |
| Number of Positions/Contacts | 8P8C |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
