
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 125 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1.5 A |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Black, Green, Yellow |
| Gender | Female |
| Shielding | Shielded |
| Number of Contacts | 32 |
| Direction(Counting Sequence) | Up and Down |
| Connector Type | RJ45 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Ports | 4 |
| Number of Positions Loaded | 32 |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Performance Category | Cat 5 |
| Accessory Type | |
| USOC Codes | RJ45 |
| Number of Positions/Contacts | 8P8C |
Stock: 74
Distributors
pcbx
Unit Price$6.42052
Ext.Price$6.42052
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.42052 | $6.42052 |
| 10 | $5.46300 | $54.63000 |
| 25 | $5.28774 | $132.19350 |
| 50 | $5.15693 | $257.84650 |
