
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 63.75 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 27.35 mm |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 28.15 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | |
| Manufacturer Package Identifier | RJSAE-5381-08 |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze, Gold, Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1.5 A |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Black, Green, Yellow |
| Gender | Female |
| Shielding | Shielded |
| Number of Contacts | 64 |
| Direction(Counting Sequence) | Up and Down |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | |
| Insulation Material | |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Ports | 8 |
| Fastening Type | |
| Contact Style | |
| Contact Mating Length | |
| Number of Positions Loaded | 64 |
| Contact Shape | |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Performance Category | Cat 5 |
| Accessory Type | |
| USOC Codes | RJ45 |
| Number of Positions/Contacts | 8P8C |
Stock: 693
Distributors
pcbx
Unit Price$13.93460
Ext.Price$13.93460
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $13.93460 | $13.93460 |
| 10 | $12.94965 | $129.49650 |
| 25 | $12.03432 | $300.85800 |
| 50 | $11.18369 | $559.18450 |
| 100 | $10.39318 | $1039.31800 |
| 300 | $9.65855 | $2897.56500 |
| 500 | $8.97562 | $4487.81000 |
