
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 125 V |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 1.5 A |
| Color | Black |
| Shielding | Shielded, EMI Finger |
| Direction(Counting Sequence) | Up and Down |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Ports | 2 |
| IP Rating(Ingress Protection) | IP20 |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Performance Category | Cat 5 |
| Accessory Type | |
| USOC Codes | RJ45 |
| Number of Positions/Contacts | 8P8C |
Stock: 281
Distributors
pcbx
Unit Price$4.70514
Ext.Price$4.70514
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.70514 | $4.70514 |
| 10 | $3.99941 | $39.99410 |
| 25 | $3.78789 | $94.69725 |
| 50 | $3.58756 | $179.37800 |
| 100 | $3.39783 | $339.78300 |
| 300 | $3.21813 | $965.43900 |
| 500 | $3.04793 | $1523.96500 |
| 1000 | $2.88670 | $2886.70000 |
