

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Forward Current | 1 A |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Reverse Current | 1 µA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Recovery Time | 150 ns |
| Reverse Voltage | 400 V |
| Capacitance | 9 pF |
| Element Configuration | Single |
| Type | General Purpose Diodes |
Stock: 161
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08620
Ext.Price$0.08620
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08620 | $0.08620 |
| 10 | $0.04310 | $0.43100 |
| 50 | $0.03863 | $1.93150 |
| 100 | $0.03463 | $3.46300 |
| 500 | $0.03189 | $15.94500 |
| 1000 | $0.02937 | $29.37000 |
| 3000 | $0.02705 | $81.15000 |
| 5000 | $0.02303 | $115.15000 |
