

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Forward Current | 1 A |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Current | 1 µA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Recovery Time | 500 ns |
| Reverse Voltage | 800 V |
| Capacitance | 9 pF |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
Stock: 1526
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08870
Ext.Price$0.08870
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08870 | $0.08870 |
| 10 | $0.04435 | $0.44350 |
| 50 | $0.03979 | $1.98950 |
| 100 | $0.03570 | $3.57000 |
| 500 | $0.03178 | $15.89000 |
| 1000 | $0.02829 | $28.29000 |
| 3000 | $0.02519 | $75.57000 |
| 5000 | $0.02097 | $104.85000 |
