

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Forward Current | 1 A |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Current | 1 µA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Recovery Time | 500 ns |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Type | Ultra Fast Recovery Rectifiers |
| Capacitance | 9 pF |
Stock: 1366
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08122
Ext.Price$0.08122
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08122 | $0.08122 |
| 10 | $0.04061 | $0.40610 |
| 50 | $0.03589 | $1.79450 |
| 100 | $0.03172 | $3.17200 |
| 500 | $0.02883 | $14.41500 |
| 1000 | $0.02620 | $26.20000 |
| 3000 | $0.02381 | $71.43000 |
| 5000 | $0.01960 | $98.00000 |
