

| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Forward Current | 1 A |
| Recovery Time | 150 ns |
| Reverse Voltage | 200 V |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Reverse Current | 5 µA |
| Capacitance | 10 pF |
Stock: 433
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02122
Ext.Price$0.02122
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02122 | $0.02122 |
| 10 | $0.01061 | $0.10610 |
| 50 | $0.00816 | $0.40800 |
| 100 | $0.00810 | $0.81000 |
| 500 | $0.00805 | $4.02500 |
| 1000 | $0.00798 | $7.98000 |
| 3000 | $0.00791 | $23.73000 |
| 5000 | $0.00784 | $39.20000 |
