

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 pF |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 2.79 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.09 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 600 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 1 A |
| Output Current | 1 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Reverse Recovery Time | 150 ns |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 30 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 30 A |
| Reverse Voltage | 400 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 150 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
| Packaging | Reel |
| Type | Standard |
Stock: 735
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09917
Ext.Price$0.09917
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09917 | $0.09917 |
| 10 | $0.08927 | $0.89270 |
| 50 | $0.08035 | $4.01750 |
| 100 | $0.07200 | $7.20000 |
| 500 | $0.06451 | $32.25500 |
| 1000 | $0.06005 | $60.05000 |
| 3000 | $0.05590 | $167.70000 |
| 5000 | $0.05204 | $260.20000 |
